Facebook
Resultater sæsonen 2015-2016
 DM i Tårnbyden 11. - 13. december 2015

10 løbere deltog i weekenden i DM i Tårnby. Det blev til en dansk mester, to bronze medaljer, samt en masse fine præstationer.

Aya Mølgaard vandt guld i Junior Solodans, og søstrene Emilie og Freja Juel Jensen tog bronze i hhhv Cubs og Novice.

Alle resultater for OSK løbere:

Cubs: Emilie - 3

Springs: Maike - 6, Olivia - 12

Debs: Maya - 4, Mia - 7, Esther - 8

Novice: Freja - 3, Sofie - 9

Junior: Sara - 7

Junior Solodans: Aya - 1

 

JFM/JFC i Frederikshavn den 13. - 15. november

Cubs Piger M
4. Emilie Juel JENSEN

Springs Piger M
3. Maike Klinge GABRIELS
6. Olivia Agnes Helboe HASSELBY

Debs Piger M
2. Maya Kirkegaard CHANDLER
3. Esther DALUM
6. Mia Juel JENSEN

Novice Piger M
2. Freja Juel JENSEN
4. Sofie KORSGAARD 

Junior Damer M
4. Sara Borch NIELSEN

Springs Piger
3. Emily CHRISTIANSEN
6. Maja Lund WILDE

Debs Piger
3. Kristine Skott HANSEN
7. Rasmeet KAUR

Novice 1 Piger
2. Amalie Munk MØLLER
4. Amalie Bülow SVENSTRUP

Novice 2 Piger
4. Isabella Nørgaard ANDERSEN

Junior 1 Damer
4. Sofie Beatrice JØRGENSEN 

Junior 2 Damer
3. Nicole Skott HANSEN
5. Maria NGUYEN
6. Mathilde NØRGAARD
7. Lisa ANDERSEN
8. Trine HAUGE

Senior 2 Damer
2. Cecilie Shelle NOACH

SOLO dans - Junior M
1. Aya MØLGAARD

SOLO dans - K2
2. Olivia-Sofie MUNK ANDREASSEN

Tillykke med de flotte placering.

Tak for resultatliste til Larissa.

 

Oktober Cup 2015

Springs M - Maike Klinge GABRIELS - 7.plads
Springs M - Olivia Agnes Helboe HASSELBY - 8. plads
Novice M - Sofie KORSGAARD - 4. plads
Junior M - Sarah Nielsen - 4. plads
Cubs K - Freya Cecilia SØNDERGAARD-OLSESN - 3. plads
Cubs K - Sofie Rowald STOUGAARD - 7. plads
Springs K - Emily CHRISTIANSEN
Springs K - Maja Lund WILDE
Debs K - Kristine Skott HANSEN - 4. plads
Debs K - Maja HANSEN - 16. plads
Novice K1 - Amalie Bülow SVENSTRUP - 5. plads
Novice K1 - Amalie Munk MØLLER - 13. plads
Novice K2 - Isabella Nørgaard ANDERSEN - 2.plads
Junior K1 - Olivia-Sofie Munk ANDREASSEN - 5. plads
Junior K2 - Nicole Skott HANSEN - 3.plads
Junior K2 - Trine HAUGE - 7.plads
Junior K2 - Mathilde NØRGAARD - 8.plads
Senior K2 - Cecilie Shelle NOACH - 4.plads

Et stort tillykke med de flotte placeringer.

 
FunSkate i Esbjerg den 24.10.2015

OSK havde 11 deltagere med til FunSkate i Esbjerg og det blev til hele 5 finale pladser og 4 medaljer.

Desuden blev det til en 4. plads i klubkonkurrencen.

Guld, Sarah Lundgaard Sørensen
Guld, Karina Kehlet.
Sølv, Camilla Westergaard Jørgensen
Bronze, Kira Tønner
Tillykke med de fine placeringer.

HSK Cup 2015 - Hvidovre - 18.09. til 20.09. 2015

Her fik vores piger mange flotte placeringer, både 1. 2. og 3. pladser.

Hermed alle deltagere og placeringer:

Cubs,M
1. Emilie Juel JENSEN

Cubs, K
2. Freya Cecilia Søndergaard OLSEN

Springs, M
3. Maike Klinge GABRIELS
8. Olivia Agnes Helboe HASSELBY

Debs, M - kort
2. Mia Juel JENSEN
6. Esther DALUM

Debs, M - free
3. Mia Juel JENSEN
4. Esther DALUM

Novice, M - short
2. Freja Juel JENSEN
5. Sofie KORSGAARD

Novice, M - free
3. Sofie KORSGAARD
7. Freja Juel JENSEN

Springs, K - free
9. Emily CHRISTIANSEN
11. Maja Lund WILDE

Debs, K - free
11. Rasmeet KAUR
14. Maja HANSEN

Novice K1 - free
11. Amalie Bülow SVENSTRUP

Novice K2 - free
2. Isabella Nørgaard ANDERSEN

Junior K2 - Free
6. Lisa ANDERSEN
7. Trine HAUGE


 

 

 

 

Copyright 2017 Odense Skøjteklub