Ny talentudviklingsstrategi i OSK

Bestyrelsen har siden januar arbejdet på en talentudviklingsstrategi. Det har vi gjort i samarbejde med udviklingskonsulent Rosita Olvhøj fra Dansk Skøjteunion. Ved sidste bestyrelsesmøde kunne vi i samarbejde med Pernille endelig lægge sidste hånd på strategien. Strategien er et tillæg til klubbens mission og vision, hvor missionen er at “hos OSK er der plads til individuel udvikling med respekt for det enkelt individs personlighed”. Det betyder, at vi er en klub der både sigter mod at favne alt fra begynder til elite. Der er plads til dem, der vil konkurrere og plads til dem, der ikke har lyst. Intet er mere rigtigt end andet. Derfor har vi også mange forskellige hold, der træner sammen på kryds og tværs.

For at deltage i talentudviklingshold er der nogle forpligtelser, man som løber skal leve op til. Forældre opbakning er også en essentiel forudsætning. Samtidig forpligter klub og bestyrelse sig også til nogle ting, f.eks. Deltage i netværksmøder i Odense talentudvikling og arbejde med kulturen i klubben ved at have fokus på trivsel. Sidstnævnte kommer til at være er omdrejningspunkt for hele klubben, så OSK bliver en klub, hvor alle har det godt. Alle hold vil derfor opleve, at første off-ice time vil blive brugt til at lave individuelle aftaler på holdene om hvordan vi hilser på hinanden, siger farvel og får taget godt imod nye løbere på holdet.

Læs strategien her: https://www.odense-skoejteklub.dk/talentudviklingsstrategi-odense-skoejteklub/